21/1/2000
Hizbullah kendi yöntemiyle çökertildi
Operasyonun perde arkası

Alınan bilgilere göre polis, örgütün itirafçılarından Abdülaziz Tunç ile Şaban Elaltunterin'i, örgütün Akdeniz sorumlusu Mehmet Ali Ekinci'nin yakalanmasında kullandı. Polis, bu kişiyi yakaladıktan sonra İstanbul bağlantılarını çözdü, hücre evlerini belirledi. Çalışmanın ardından örgütün beyni çökertildi.

MEHMET FARAÇ

Beykoz operasyonuyla tarihinin en büyük darbesini yiyen Hizbullah, itirafçıların kurbanı oldu. Hüseyin Velioğlu 'nun öldürüldüğü operasyonda polisin, Hizbullah'ın ''yem yöntemini'' kullandığı belirlendi. Alınan bilgilere göre polis, örgütün itirafçılarından Abdülaziz Tunç ile Şaban Elaltunterin 'i, örgütün Akdeniz sorumlusu Mehmet Ali Ekinci 'nin yakalanmasında kullandı. Polis, bu kişiyi yakaladıktan sonra İstanbul bağlantılarını çözdü, hücre evlerini belirledi. Çalışmanın ardından örgütün beyni çökertildi.

Hizbullah'ın işadamları ve Kürt Nurcuları kaçırma yöntemiyle, polisin Hizbullah militanlarını yakalama yöntemi arasında büyük benzerlik var.

Derlenen bilgilere göre Hizbullah'ın çökertilmesi süreci şöyle gelişti:

Hizbullah örgütü işadamlarından Mehmet Kanlıbıçak, memleketinden gelen yakınlarını karşılamak için 27 Aralık 1999 günü Üsküdar'a gider. Ancak o gece eve dönmez. Kanlıbıçak, ertesi gün Zehra Vakfı üyesi olan bacanağı ile Mehmet Şehit Avcı 'yı arayarak bulunduğu yere çağırır. Avcı ortadan kaybolur. Örgütün iki üyesi, bir gün sonra 29 Aralık 1999 günü Zehra Kültür ve Eğitim Vakfı Başkanı İzzettin Yıldırım 'ı almak için evine gider. Amaçları fikir alışverişi yapmaktır. Ancak Selam gazetesinin iddiasına göre Yıldırım, bu kişilerden kuşkulanarak gitmek istemez. Örgüt üyeleri bunun üzerine daha önce kaçırdıkları Şehit Avcı'yı cep telefonuyla Yıldırım'la görüştürürler. Avcı telefonda, ''bir para sorunu olduğunu, hakemlik yapmasını'' ister.

Bu kişileri 'yem yöntemi' kullanarak kaçıran Hizbullah, aynı yöntemle diğer 13 kişiyi de kaçırdı.

Operasyon kararı
Hizbullah'a yönelik operasyon için uzun süredir hazırlık yapan Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, çevredeki 11 ilin emniyet ve jandarma uzmanlarını 20-21 Aralık 1999'da Diyarbakır'da bir araya getirdi. Uzmanlar, ellerindeki bütün bilgileri emniyet bünyesinde oluşturulacak Hizbullah Bilgi Bankası için görevlilere verdiler. Burada bölgeden kaçan teröristlere yönelik operasyon kararı alındı. Güvenlik güçleri Hizbullah ve liderine yönelik operasyonda da PKK'lilere kullandıkları yöntemi uyguladılar: İtirafçılar...

İki önemli adam
Güvenlik birimleri, örgüte en büyük darbenin vurulmasını, Hizbullah'ın Mardin sığınağının çökertilmesi, bilgisayar disketleri ile 20 bin sayfalık arşivinin ele geçirilmesini sağlayan Abdülaziz Tunç ile Şaban Elaltunter'i bu iş için seçti. Bingöl'ün Musyan (Yamaç) köyünden olan Elaltunter'in iki yıl önce örgütlenme için İstanbul'a geldiği ve Esenler'de yakalandığı belirlendi. Elaltunter'in Diyarbakır DGM'de yargılanarak 12 yıl hapis cezasına çarptırıldığı öğrenildi. Elaltunter'i ve Tunç'u yem olarak kullanan polis, Diyarbakır'da yakaladığı bazı teröristlerin ifadeleriyle önce örgütün Akdeniz sorumlusu olduğu öne sürülen Mehmet Emin Ekinci'ye ulaştı. Mevlüt Ateş sahte kimliğiyle yakalanan Ekinci, Tunç ve Elaltunteri ile birlikte geçen hafta İstanbul'a getirildi. Konca Kuriş 'i kaçırtan kişi olarak bilinin Ekinci, İstanbul'da örgütün kaçırdığı kişiler ve hücre evleriyle ilgili olarak da önemli bilgiler verdi. Örgütün Beykoz'da karargâhının bulunduğunu belirleyen polis, buraya düzenlediği operasyonda Hüseyin Velioğlu'nu öldürdü, örgütü ayakta tutan 8 kişiden ikisi olan Cemal Tutar ile Edip Gümüş 'ü de yakaladı. Bu kişiler ise kaçırılan işadamlarının Çamlıca'daki örgüt evinde gömülü olduğunu itiraf ettiler. Polis, üç Hizbullahçının verdiği ifadeler, gözaltındaki Tutar ve Gümüş'ün anlatımlarından yola çıkarak örgütün beyin takımından Mehmet Sudan, Haşim Alabalık, Mehmet Ali Alabalık, Metin Ülsen ve Murat Aktaş 'ın peşinde.